Manapság ki tanul oroszul?!
Ismerősök csodálkozni szoktak, hogy mennyi tanítványom van, hogy milyen sokan szeretnének oroszt tanulni. De vajon kik azok, akik most, 2023-ban oroszul tanulnak? Miért pont ezt a nyelvet választották? Mi lehet a motivációjuk, és mi a céljuk vele?
A tanítványaim közt szinte mindig akad néhány orosz szakos hallgató, akinek korrepetálásra van szüksége, vagy a tolmács-fordító felvételire készüléshez kér segítséget. Vannak más szakokon tanuló egyetemisták is, akiknek ösztöndíj pályázathoz pluszpontokért, vagy a doktori fokozat megszerzéshez kell a nyelvvizsga. De olyanok is járnak hozzám, akik csak hobbiból tanulnak oroszul. Köztük vannak idősebbek is, akik már korábban is tanultak oroszul, még a rendszerváltás előtt.
Késztettem egy kérdőívet, hogy megtudjam, azokat, akik nem velem tanulnak oroszul, milyen célok és szándékok motiválják. A kérdőívet 30-an kitöltöttek, az így kapott eredményeket összevetem a tanítás során szerzett tapasztalataimmal.
Hány évesek tanulnak oroszul?
Az életkor szerinti csoportok létrehozásakor figyelembe vettem a rendszerváltást (1989), az iskoláskor kezdetét (6-7 éves kor), és a középiskoláskor végét, ami gyakran az egyetemi tanulmányok kezdete is (18-19 éves kor). A válaszadók közül a legtöbben a 41-52 közti korosztályból kerültek ki. Ők azok, akiknek iskolásként kötelező volt oroszt tanulni, majd amint lehetett, más nyelvet választottak, vagy lehetőségük sem volt folytatni. Rendszeresen jelentkeznek hozzám is ebbe a korcsoportba tartozók, akik a feledésbe merült nyelvtudásukat szeretnék felfrissíteni. Nekik általában elég (heti óraszámtól függően) néhány hónap, maximum egy év, hogy újra stabil kommunikációs szinten legyenek szóban és írásban egyaránt.
A kérdőívnek 18 alatti kitöltője nem volt, és a fiatalabb korosztályokból is kevés válasz érkezett. Ezt az életszakaszt szétbontottam további 3 csoportra: 18-21 (érettségi után, egyetem eleje), 22-26 (egyetemi tanulmányok vége, munkába állás), 27-32 (fiatal felnőtt kor, egyeseknek PhD). Ilyen idős személyek összesen csak 6-an töltötték ki a kérdőívet. Viszont a tanítványaim közül a legtöbben mindig pont ebbe a 18-32 közti korosztályba tartoznak. Ők azok, akik teljesen önszántukból tanulnak oroszul önállóan, vagy jelentkeztek orosz szakra. Már a rendszerváltás után születtek, sokan csak egy szimpla idegen nyelvként tekintenek az oroszra, ideológiáktól mentesen.
A
saját korosztályomból (33-40) is csak 4 válasz érkezett. Mi vagyunk azok, akik
picivel a rendszerváltás előtt, vagy épp akkor születtünk, így már nem kellett
az iskolában oroszórákra járnunk, helyette angolt vagy németet tanulhattunk.
Így különleges, egzotikus dolog, mondhatni különcség lett oroszul tanulni. A legfelsőbb
korcsoport a mi szüleinké (53 éves kortól), akik közül 8-an vettek részt a kérdőív kitöltésében. Ők az
oktatásuk alatt végig oroszt tanultak, gyakran más nyelvet egyáltalán nem. Nekem nem volt még ilyen idős tanítványom, de a generáció tagjaival beszélgetve azt tapasztalom, hogy ebben az
életkorban nosztalgiával emlékeznek vissza az iskolában tanultakra. Például oroszul jelenteni szinte mindenki tud még ma is.
Mennyi ideje tanulnak oroszul?
Azt a kérdést is feltettem, hogy mióta tanul valaki oroszul. A „több mint 5
éve” választ adták a legtöbben, és a nagy részük az idősebb, 41-52 éves és 52
feletti korosztályba tartozott. Volt viszont olyan 52 feletti, aki azt
válaszolta, hogy csak 1 éve tanulja a nyelvet. Valószínűleg az újrakezdés
idejére gondolhatott, mert később megjelölte, hogy korábban is tanult már
oroszul, illetve beírta, hogy a doktori fokozathoz kell neki a nyelvvizsga. A
fiatal, 22-26 közti korosztályban csak egy adatközlő jelölte meg, hogy több mint 5 éve
tanulja a nyelvet, egy orosz szakos hallgató. Több tanítványom is volt már, aki még érettségit is tett
oroszból. Ma Magyarországon nem minden középiskolában van lehetőség oroszt
tanulni, de ahol igen, ott úgy tűnik, szívesen választják.
A következő bejegyzésből megtudhatod majd, hogy a különböző hátterű embereket mi motiválja az orosz nyelv tanulására, és hogy miért szeretnének nyelvvizsgát szerezni.